reklama

New York City

NYC som dal po troch rokoch ďalšiu šancu. V roku 2010 som tam šiel ako chudobný študent vracajúci sa domov z pracovných prázdnin. Na začiatok rozoberiem náklady. Bez peňazí to v tomto meste nie je žiadna sranda, lebo za všetko tu treba zaplatiť. Hádam len vstup do Central Park a ferry na Staten Island nie. Tento krát som sa lepšie pripravil. Žinenku v slovenskom kostole som vymenil za hotelovú izbu v Queens a kamoša za frajerku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Letenky do NYC z Viedne sa pohybujú okolo 500 Eur ale nájdu sa aj lacnejšie varianty. Kamoš dokonca letel do NYC z Milána za 50 Eur. Hotely NYC nie sú najlacnejšie, hlavne na slávnom Manhattane. Rozbitý, špinavý hostel so spoločnými kúpeľňami stojí v China Town rovnako ako dvojhviezdičkový hotel s raňajkami v Queense, kúsok od letiska JFK. Jedna noc za izbu s poplatkami a vrátane dane okolo 80 USD. Celkom slušná cena a metrom na Times Square to trvá necelú polhodinku. Slušné ubytovanie nájdete aj v Brooklyne a samozrejme na Manhattane, ale to už stojí pár stovák.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalšia položka ktorej sa nevyhnete je týždňový metro tiket za 29 USD, určite sa to oplatí ak tam zájdete na viac ako predĺžený víkend. Jedna cesta metrom stojí niečo málo cez 2 doláre. V NYC je obrovské množstvo atrakcií a múzeí, ktoré neobeháte ani za mesiac. Ešte pred odletom za oceán si naplánujte čo chcete vidieť a kam chcete ísť, lebo inak sa budete len motať medzi mrakodrapmi.

Tzv. New York Pass na tri dni síce stojí 180 USD ( niekedy aj menej, ja som platil 150 USD ), ale peniaze sa Vám vrátia napr. už po návšteve Empire State Building, Top of the Rock, Madame Tussauds musem a plavby okolo Manhattanu. K passu dostanete knižku so všetkým čo potrebujete vedieť, vrátane adries, otváracích hodín, stručným opisom atď atď. Skvelou vecou na NYC PASS je, že nikde nemusíte čakať v radoch a to Vám v preplnenom meste ušetrí kopec času, ktorého tu nikdy nie je dosť. Fakt si všetko dobre premyslite, aby ste sa zbytočne neuchodili. Okolo Times Square je toho ako maku, ale napríklad na Central Park vám bude aj deň málo. V rámci NYC pass si zadarmo na tri hodiny môžete prenajať bicykel, je to celkom fajn po prechodených dňoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Návštevu Central Parku určite spojte s Metropolitan Museum, tam sa tiež zdržíte, ale stojí to za to. Kúsok od tohto múzea je Guggenheim Museum, nikdy som tam nebol, ale počul som o ňom len samé pozitíva. Manhattan sa laicky delí na stredný a dolný, kde je toho najviac. Na tom strednom Time Square, Empire State Building, Top of The Rock, Museum Madam Tussauds a kopec obchodov. Ak máte radi Quiksilver tak tam skočte, neskutočne lacné handry tam majú. Toto všetko zvládnete za deň, ak sa teda nezasekne na nákupoch.

Na tzv. Lower Manhattan vás čaká 9/11 Memorial ( vstup zadarmo aj bez NYC Pass, očakáva sa však od vás pár dolárov, ktoré hodíte do pokladničky J ). Veľmi pekné miesto, kde na mieste bývalých dvojičiek amíci vystavali memorial s menami všetkých zosnulých. Hneď vedľa už takmer dostavané nové WTC a obchod Century 21 so značkovým oblečením za výborné ceny. Dominantami sú známa ulica Wall Street, centrum, kde sa netočia miliardy, ale bilióny USD a samozrejme prístav odkiaľ si vďaka NYC PASS vyberiete plavbu loďou, ktorá sa Vám najviac hodí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Alternatívou, v prípade ak nemáte NYC PASS a nechcete platiť doláre navyše je loď z tzv. Battery Park na ostrov Staten Island. Je to trajekt, ktorý prechádza okolo sochy slobody. Takže ak chcete len fotky so sochou, stačí to. Zaujímavými miesta sú aj Madison Square Garden ( domovský stánok NY Rangers ) a štadión NY Jets v Bronxe.

Zabudol som spomenúť stravovanie v NYC. Reštiky sú na slovenské pomery drahé. Takže najlacnejšia alternatíva McDonald, Subway alebo 2 Bross Pizza, kde za dva veľké pizza slices a colou dáte 2,50 USD. Mne sa páčila reštaurácia Olive Garden. Dve pivká, dva krát ceaser šalát a dva krát špagety a masovými guličkami za cca 50 USD vrátane tipsov. V časti Astoria v Queense je skvelá československá reštika KOLIBA, kde som jedol snáď najlepšie halušky a cesnakovú polievku. Samozrejmosťou aj slovenské a české pivko, vepro knedlo zelo a chutná jablková štrúdľa. Inak personál československý plus dvaja mexičania. Odporúčam zájsť ak chcete niekomu predstaviť našu kuchyňu. Ceny tak ako jedlo slovenské

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo viac dodať k NYC. Moc tam nechodte v zime. Ja som bol v Marci a v septembri a v lete to je oveľa lepšie. Stále ste unavený z chodenia a ak vám je do toho zima, moc si to neužijete. Taký máj, jún, september ani teplo ani zima. Takmer som zabudol na Brooklyn Bridge. Ak sa po ňom neprejdete tak ste ani v NYC neboli. Výlet do NYC je plnodhotná dovolenka, ale už keď ste tam spojte to napr. s Philadelphia alebo Washington ako ja. Autobusy spoločnosti Megabus vás odvedzú za pár dolárov. Do Washingtonu to trvá 4 hodiny a pohľad na mrakodrapy v rannom opare po opustení mesta za to určite stojí.

Marcel Fronko

Marcel Fronko

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Stále relatívne mladý vyštudovaný ekonóm z Liptova. Kariéru v americkej IT firme som zavesil na klinec a odchádzam na skusy do Peru. Mám rád cestovanie, šport, halušky, dobré pivo a svojich priateľov. Viac zážitkov na blogu www.elmundo.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu