Z úradu práce až na exekúciu

Autor: Marcel Fronko | 7.1.2017 o 13:10 | (upravené 7.1.2017 o 16:16) Karma článku: 12,47 | Prečítané:  7745x

V novembri roku 2015 som sa vrátil zo zahraničia na Slovensko. Prihlásil som sa teda na úrade práce, ďalej len ÚP, v Liptovskom Hrádku, nech už teda neplatím zdravotné poistenie, plus mám nárok na dávku

v hmotnej núdzi v sume 61 Eur. Vo februári roku 2016 som na ÚP priniesol pracovnú zmluvu, s tým, že prvá výplata mi bude vyplatená v marci. Dávku v hmotnej núdzi som však chybou úradníčky prijal aj v marci. Povedal som si, že pravdepodobne moja polovičná februárová výplata je natoľko malá, že mi dávku vyplatili prevodom na účet aj za marec.

Dňa 3.8.2016 ma ÚP vyzval na vrátenie vyplatenej dávky. Na výzvu nereagujem, pretože v tom čase nie som doma. Druhá výzva prišla 24.8. Na úhradu záväzku mám 7 dní. Preplatok som nakoniec uhradil prevodom na účet dňa 18.10.2016. Priznávam, bolo to neskoro.

Dňa 21.10 ma zamestnanec ÚP informoval, že peniaze prijali a všetko je v poriadku. Povedali by ste si, že vec je vyriešená. O dva mesiace na to mi bol doručený list z exekučného úradu. Dôvod? Neuhradená pohľadávka zo strany ÚP v sume 61 Eur + 87 Eur exekučné poplatky.

Okamžite volám na ÚP zamestnancovi, ktorý mi potvrdil, že platbu 21.10 prijal a že je teda všetko v poriadku. A teraz pozorne čítajte!

Dotyčná, ktorá ma na exekúciu poslala má dovolenku, ale hneď ako sa vráti do práce bude tak ochotná a informuje exekútora, že preplatok už je dva mesiace uhradený. Vravím, to snáď nie je možné. Prečo ÚP neinformoval exekútora hneď ako som preplatok uhradil? Pretože  to vraj nie je ich povinnosť. Informovať exekútora je moja povinnosť. Ale ako mám teda informovať exekútora, keď mi pracovníčkou ÚP bolo povedané, že celý problém je vyriešený, že nemám ani tušenie, že som na exekúcii, pretože ma celé dva mesiace ani ÚP ani exekučný úrad o ničom neinformoval? Záhada, na ktorú som doteraz neprišiel.

Počas telefonátu sa pýtam zamestnanca ÚP, prečo ma v druhej výzve nevarovali pred exekútorom. Odpoveď. ÚP neupozorňuje pred exekútorom, citujem „ znie to ako vyhrážka, preto ÚP exekútora nespomína, ale má právo pohľadávku vymáhať súdnou cestou.“ Takže „vyhrážanie“ nie je v poriadku, ale poslať na Vás exekútora bez Vášho vedomia už v poriadku je.

Objektívne priznávam, že preplatok som mal vrátiť hneď. Ďalšia vec je, že ÚP podľa môjho názoru pochybil hneď štyrikrát. Prvýkrát mi ÚP poslal omylom peniaze, ktoré mi už posielať nemal. Druhýkrát, keď ma informoval, že je všetko v poriadku, aj keď nebolo. Tretíkrát, keď neinformoval exekútora, že preplatok majú už dva mesiace na účte. Štvrtýkrát, keď mi neoznámil skutočnosť, že môj prípad bol zaslaný exekútorovi. 

Všetko som dal samozrejme rýchlo do poriadku. Exekúcia je pozastavená a poplatky by mi mali byť odpustené.

Prosím všetkých, dávajte si pozor na štátne úrady. Systém evidentne nefunguje a pravá ruka nevie čo robí ľavá.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.


Už ste čítali?